Bussförare Linköping samt Kisa och Åtvidaberg

Publiceringsdatum: 2025-08-01

Söker du efter ett jobb inom transport, distribution, lager-sektorn? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som bussförare hos Nobina Sverige AB. Vill du arbeta deltid hos Nobina Sverige AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst tills vidare.

Linköping är platsen där denna position är ledig. Nobina Sverige AB har just nu fem lediga tjänster som bussförare. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Söker du efter en spännande karriär som bussförare? Sök jobbet hos Nobina Sverige AB senast fredag den tjugonionde augusti 2025 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Med 13 000 medarbetare i fyra länder är vi Nordens största företag inom kollektivtrafiken. Varje dag, året runt, väljer en miljon människor att resa mer hållbart med oss. Från norr till söder, i stadsmiljö och på landsbygden. Till nästa hållplats, eller hela vägen hem. Tillsammans med våra resenärer och uppdragsgivare är vi stora nog att göra skillnad, på riktigt. Läs mer om oss på www.nobina.se" rel="nofollow" target="_BLANK">https://eur03.safelinks.protection.outlook.com/?url=http%3A%2F%2Fwww.nobina.se%2F&data=05%7C01%7Ceva.palsson%40nobina.se%7C2c8296ef36134507320e08dab67fd22e%7Cf3fa1fae7cc74c379e2ca844dd5ca967%7C0%7C0%7C638022957355513269%7CUnknown%7CTWFpbGZsb3d8eyJWIjoiMC4wLjAwMDAiLCJQIjoiV2luMzIiLCJBTiI6Ik1haWwiLCJXVCI6Mn0%3D%7C3000%7C%7C%7C&sdata=19shWGsT0c%2B6RLs6n9j6RjBa9CzD7qmy7yYWy9bsBjs%3D&reserved=0">www.nobina.se.

Trafikområde Östergötland består av ca 420 medarbetare och vi kör varje dag ca 150 bussar. Tillsammans med vår uppdragsgivare Östgötatrafiken ansvarar vi för att driva och utveckla busstrafiken i område Östergötland.

Ett av våra viktigaste uppdrag är att leva upp till Nobinas resenärslöfte. Våra resenärer ska alltid känna sig välkomna och trygga, få information som är betydelsefull för sin resa och veta att de reser hållbart med oss.

Vill du bli vår kollega? Sök jobbet som bussförare hos oss!

Personliga egenskaper och kvalifikationer
Som bussförare är du utåtriktad, flexibel och tycker om både service och kundkontakter. Du möter stressiga situationer och miljöer på ett lugnt och tryggt sätt. Du har ett säkert körsätt och kör miljövänligt.
Vidare ser vi att du:

  • Har D-körkort och giltigt YKB.
  • Har goda svenska kunskaper i tal och skrift.
  • Kan arbeta oregelbunda tider
  • För att underlätta i det dagliga arbetet ser vi gärna att du som söker bor i närheten av den depå vi rekryterar till.

 Som ny medarbetare på Nobina får du en gedigen introduktion och möjlighet till fortsatt kompetensutveckling. 
 

Varför Nobina?
På Nobina är vi engagerade i att skapa en inkluderande arbetsmiljö där varje medarbetare känner sig värdefull. Våra ledare tar ansvar, fattar modiga beslut och strävar alltid efter att möta våra resenärers och samhällets behov. Genom att vara affärsdrivna och fokusera på helheten strävar vi efter att utveckla vår verksamhet och skapa hållbara lösningar för idag och för framtiden. På ett coachande sätt är vi engagerande. Vår kultur bygger på respekt, vi bryr oss och tar ansvar och vi söker ständigt nya perspektiv för att driva innovation.

Nobina är ett mångfaldens företag. Vi tror på mångfald och att det berikar personer, grupper och oss som företag. På Nobina arbetar vi aktivt med att främja mångfald och att ta tillvara kompetens hos alla medarbetare oavsett kön, sexuell läggning, könsidentitet eller uttryck, etnicitet, ålder, religion eller annan trosuppfattning. Vi välkomnar alla!

Om tjänsten  
Vi erbjuder anställningsform deltid tillsvidare.
Lön enligt kollektivavtal.  Du som tidigare har arbetat som bussförare får tillgodoräkna dig år(inom EU) för inplacering i lönestegen.

Som en del i rekryteringsprocessen genomförs digitala tester. Testerna skickas till dig per e-post. För att gå vidare i processen så måste du få ett godkänt resultat, så gör därför ditt bästa. Observera att vi inte alltid har möjlighet att ge återkoppling på testerna om du inte går vidare till intervju.

Vid frågor gällande rekryteringsprocessen, vänligen maila utb-ost@nobina.com

Ansökan
Vi vill ha din ansökan senast: [Project.ApplicationDue] . Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag, då vi hanterar ansökningarna löpande. Vi rekommenderar dig därför att söka så snart som möjligt.
 

Har du inte de kvalifikationer som vi skriver här ovanför men vill arbeta som bussförare? 
Nobina anordnar bussförarutbildningar på utvalda orter. https://www.nobina.se/jobba-hos-oss/bussforarutbildning/vara-utbildningar/" target="_blank">Klicka här för att se om det finns någon sökbar utbildning just nu eller prenumerera på våra utbildningar genom att https://candidate.hr-manager.net/Agent/Subscription.aspx?customer=nobina&departmentid=16074" target="_blank">klicka här.

Varmt välkommen med din ansökan!

Om jobbet

Antal tjänster5
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnNobina Sverige AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5560570128
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeBussförare
YrkesområdeTransport, distribution, lager

Ansökan

Nobina Sverige AB söker fem personer till denna tjänst som bussförare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som bussförare hos Nobina Sverige AB skickar du in din ansökan senast 2025-08-29.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Personalsäkerhet och säkerhetsprövning Konsult - Linköping

VIPAS AB söker en person till tjänsten som sjöfarts- och hamnskyddskontrollant i Linköping.

2025-03-14

Mer info

Fysioterapeut till Bantorget och Duvan i Linköping

Forenede Care AB söker en person till tjänsten som fysioterapeut i Linköping.

2025-03-24

Mer info

HiQ söker Fullstackutvecklare till Norrköping och Linköping

Hiq Accelerated Concept Evaluation AB söker fyra personer till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Linköping.

2025-05-08

Mer info