Publiceringsdatum: 2026-01-19
Har du övervägt att arbeta inom administration, ekonomi, juridik-branschen? Positionen som controller hos NDP IT AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? Detta är ett jobb på heltid där NDP IT AB letar efter någon under tills vidare.
Att bo i närheten av Linköping kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Företaget NDP IT AB erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som controller har de nu ett ledigt jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. NDP IT AB letar efter erfaren controller som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är onsdag den artonnde februari 2026.
Vi söker nu en Global Purchasing Controller för ett uppdrag hos vår kund, ett internationellt bolag med global inköpsorganisation.
Uppdraget är verksamhetskritiskt och innebär ett nära samarbete med flera divisioner och funktioner inom inköp och ekonomi.
Rollen passar dig som har några års erfarenhet av controlling i en internationell miljö och som trivs i en analytisk, affärsnära roll med stort ansvar.
Som Global Purchasing Controller kommer du att stötta inköpsfunktionen med controlling, uppföljning och analys på global nivå. Uppdraget omfattar ansvar för rapportering, prognoser och KPI-uppföljning för flera divisioner i Europa. Du agerar som en viktig länk mellan inköp, ekonomi och övriga funktioner, med fokus på datakvalitet, transparens och affärsinsikter.
Chef för rollen är placerad i Tyskland och du samarbetar dagligen med intressenter i Sverige, Tyskland och Tjeckien.
Purchase controlling med fokus på faktisk spend och KPI-rapportering för tre divisioner (Sverige, Tyskland och Tjeckien)
Prognosarbete (baseline och KPI:er) kopplat till inköp
Prisunderhåll och uppföljning
Uppföljning, övervakning och förbättring av inköpssystem
Analys och rapportering kopplat till inköp, masterdata, risk och kapacitet
Ad hoc-analyser och stöd till inköpsorganisationen
Samverkan med Finance, Purchasing, Operations, IT och andra relevanta funktioner
Bidra till standardisering, struktur och kontinuerlig förbättring av controllingprocesser
Stöd i strategiska initiativ samt ESG-relaterad uppföljning inom inköp
3 års relevant erfarenhet av controlling, gärna inom inköp och/eller supply chain
Erfarenhet från större internationell eller global organisation
Akademisk examen (kandidat eller master) inom engineering eller business administration
God systemvana inom ERP, gärna SAP
Mycket goda kunskaper i Excel och PowerPoint
Erfarenhet av globala system såsom Power BI, PLM eller liknande är meriterande
Stark analytisk förmåga, god förståelse för data och hög noggrannhet
Förmåga att arbeta självständigt och driva frågor i en komplex, tvärfunktionell miljö
Mycket goda kunskaper i engelska, både i tal och skrift (koncernspråk)
Placeringsort: Linköping
Arbetsmodell: På plats vid uppdragsstart, därefter hybrid
Uppdragsstart: ASAP
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | NDP IT AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5593594830 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Controller |
| Yrkesområde | Administration, ekonomi, juridik |
NDP IT AB söker en person till denna tjänst som controller med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som controller hos NDP IT AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-18.
Källa: Arbetsförmedlingen
Avaron AB söker en person till tjänsten som business controller i Linköping.
2026-01-19
Mer infoQuattro Bemanning & Rekrytering AB söker en person till tjänsten som controller i Linköping.
2026-01-19
Mer infoSway Sourcing Sweden AB söker en person till tjänsten som controller i Linköping.
2026-01-19
Mer info