Publiceringsdatum: 2025-11-13
Det är nu möjligt för dig att få jobb som doktorand hos Linköpings Universitet. Vill du arbeta heltid hos Linköpings Universitet? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 6 månader eller längre. För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Linköping då det är tjänsteorten.
Om du är intresserad av en karriär inom doktorand, ta en titt på den lediga tjänsten som Linköpings Universitet erbjuder för att se om det är en matchning. Söker du efter en spännande karriär som doktorand? Sök jobbet hos Linköpings Universitet senast måndag den nittonde januari 2026 och bli en del av deras team.
Vi har kraften från över 40 000 studenter och medarbetare. Studenter som ger framtidshopp. Medarbetare som varje dag bidrar till att Linköpings universitet tar sig an samtidens utmaningar. Vår värdegrund vilar på trovärdighet, tillit och trygghet. Genom att vara modiga, tänka fritt och göra nytt skapar vi tillsammans, med stora och små handlingar, en bättre framtid. Välkommen att söka jobb hos oss!
Anställningen ingår i ett forskningsprojekt som syftar till att utveckla en integrerad planerings- och beslutsmodell för elektrifierade maskiner inom gruv- och anläggningssektorn. Projektet adresserar utmaningen att samordna drift och laddning av flera resurser under begränsade effekt- och batteriförhållanden och målet är att minska kostnader, öka tillgänglighet och förbättra miljöprestanda. Projektet är finansierat av Stiftelsen Teknologie Doktor Erik Johnssons Stipendiefond och forskningen sker i nära samarbete med företaget Epiroc.
Som doktorand kommer du att få arbeta med både kvantitativa metoder, såsom optimering och kvalitativa metoder som baseras på intervjustudier och liknande. Det är meriterande att ha en analytisk läggning då viktiga inslag i arbetet är litteraturstudier, utvärdering av resultat samt att skriva vetenskapliga arbeten. Det är viktigt att vara väl förtrogen med både det svenska och det engelska språket.
Läs mer: https://liu.se/artikel/forskarutbildning-i-industriell-ekonomi
Som doktorand ägnar du dig åt din forskarutbildning och forskningsprojekt där du ingår. I ditt arbete kan även ingå att undervisa eller att delta i andra institutionsuppdrag, upp till 20 procent av heltid.
Du har en master-, magister- eller civilingenjörsexamen med en inriktning mot industriell ekonomi, transportsystem eller motsvarande som kan vara relevant för anstälningen. Alternativt har du förvärvat i huvudsak motsvarande kunskaper på annat sätt.
Du har god samarbetsförmåga och lätt för att skapa kontakter och underhålla goda relationer i professionella sammanhang, vilket också innebär att förmågan att förstå och tala svenska är viktig. Goda kunskaper i svenska och engelska är därför ett krav för anställningen.
Läs mer om din arbetsplats här: Avdelningen Produktionsekonomi vid IEI, LiU
I samband med tillträde till anställningen kommer du att antas till forskarutbildningen. Läs mer om respektive fakultets forskarutbildning här.
Anställningen är tidsbegränsad till normalt fyra år heltid. Förlängning av anställning upp till fem år sker utifrån grad av undervisnings- och institutionsuppdrag. Vid särskilda skäl kan ytterligare förlängning ske. Du anställs till en början på ett år, och därefter förnyas anställningen med högst två år i taget, utifrån uppnådd studieplan.
Tillträde enligt överenskommelse.
Säkerhetskontroll kan komma att genomföras innan beslut om anställning fattas.
Doktorandlönen regleras utifrån en lokalt avtalad lönestege. Läs mer om förmåner för anställda här.
Information om fackliga kontaktpersoner, se Hjälp för sökande.
Du söker denna anställning genom att klicka på knappen ”Ansök” nedan. Din ansökan ska vara Linköpings universitet tillhanda senast den 19 januari 2026. Ansökan som inkommer efter sista ansökningsdag beaktas inte.
Vi välkomnar sökande med olika bakgrund, erfarenheter och perspektiv, det berikar och utvecklar vår verksamhet. För oss är det självklart att värna om allas lika värde, rättigheter och möjligheter. Läs om vårt arbete med Lika villkor.
Linköpings universitet har upphandlade avtal och undanber oss direktkontakt från bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av platsannonser.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Linköpings Universitet |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 2021003096 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Doktorand |
| Yrkesområde | Pedagogik |
Linköpings Universitet söker en person till denna tjänst som doktorand med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som doktorand hos Linköpings Universitet skickar du in din ansökan senast 2026-01-19.
Källa: Arbetsförmedlingen
Linköpings Universitet söker en person till tjänsten som doktorand i Linköping.
2025-11-14
Mer infoLinköpings Universitet söker en person till tjänsten som forskarassistent i Linköping.
2025-11-18
Mer infoLinköpings Universitet söker en person till tjänsten som universitets- och högskoleadjunkt i Linköping.
2025-11-18
Mer info