Publiceringsdatum: 2025-12-16
Letar du efter ett jobb inom pedagogik? Letar du efter en chans att arbeta som forskarassistent på Linköpings Universitet? Nu är det möjligt. Linköpings Universitet söker någon som vill arbeta deltid under 3 månader – upp till 6 månader. Kanske är det du?
För detta jobb är Linköping den angivna tjänsteorten. Linköpings Universitet söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som forskarassistent. De har just nu åtta lediga jobb som forskarassistent som kan vara av intresse för dig. Sök jobbet som forskarassistent hos Linköpings Universitet och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast måndag den tolfte januari 2026.
Vi har kraften från över 40 000 studenter och medarbetare. Studenter som ger framtidshopp. Medarbetare som varje dag bidrar till att Linköpings universitet tar sig an samtidens utmaningar. Vår värdegrund vilar på trovärdighet, tillit och trygghet. Genom att vara modiga, tänka fritt och göra nytt skapar vi tillsammans, med stora och små handlingar, en bättre framtid. Välkommen att söka jobb hos oss!
Vi söker upp till 8 amanuenser till timarvoderade uppdrag vid institutionen för Datavetenskap.
Arbetet innefattar att efter överenskommelse assistera kursansvariga lärare på avdelningen, eller övriga delar av institutionen.
Arbetsuppgifterna kan bland annat bestå av att hålla i lektioner, datalaborationer, handledning, rättning, seminarier eller likande. Vilka uppgifter dessa är beror på aktuell kurs.
Vi söker dig som vill vara assistent i någon eller några av avdelningens kurser under våren:
Kandidatprojekt i programvaruutveckling (TDDD96; eventuellt även TDDD83), programmering av inbyggda system (TDDI11), processprogrammering och operativsystem (TDDE68/TDDE47) och ingenjörsprofessionalism (TDDI83, TDDD99).
För att kunna anställas som amanuens måste du vara antagen till högskoleutbildning på grundnivå eller avancerad nivå.
Ett krav för att kunna erhålla anställning är att du kan visa upp dokumenterade goda ämneskurser inom de områden som de aktuella kurserna behandlar och undervisningsspråket i kursen.
Meriterande är tidigare arbete som kursassistent, slutförd utbildning, avklarade kurser (poäng), samt tidigare arbetslivserfarenhet.
Institutionen för datavetenskap (IDA) grundades 1983 men våra rötter går tillbaka till tidigt 1970-tal. Det är en av de största datavetenskapliga institutionerna i norra Europa. Vår forskning täcker ett brett spektrum av områden, från grundläggande datavetenskap till tillämpade områden. Den omfattande forskningen påverkar även vår grund- och forskarutbildning, vilket leder till att vi ger kurser inom flertalet civil- och högskoleingenjörsprogram, samt programmen inom innovativ programmering, kognitionsvetenskap och statistik. Läs mer: https://liu.se/ida
Du kommer arbeta på avdelningen för programvara och system (SaS). Inom avdelningen bedrivs forskning och undervisning inom följande områden: programvaruteknik, programmeringssystem, systemprogramvara, inbyggda programvaru- och hårdvarusystem, datorsystemteknik, realtidssystem, parallella och distribuerade system, och teoretisk datalogi.
Omfattningen på arbetsuppgifterna samt starttid bestäms efter överenskommelse
En anställning som amanuens regleras i 5 kap. Högskoleförordningen.
Lön enligt LiU:s centrala avtal om amanuenslön. Anställningen är timavlönad.
Läs mer om förmåner för anställda här.
Information om fackliga kontaktpersoner, se Hjälp för sökande.
Välkommen att skicka in din ansökan med CV och ansökningsbrev senast den 12 januari 2026. Du söker denna anställning genom att klicka på knappen "Ansök" här nedan. Ansökan som inkommer efter sista ansökningsdag kommer inte att beaktas.
Vi välkomnar sökande med olika bakgrund, erfarenheter och perspektiv, det berikar och utvecklar vår verksamhet. För oss är det självklart att värna om allas lika värde, rättigheter och möjligheter. Läs om vårt arbete med Lika villkor.
Linköpings universitet har upphandlade avtal och undanber oss direktkontakt från bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av platsannonser.
| Antal tjänster | 8 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Linköpings Universitet |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
| Organisationsnummer | 2021003096 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Forskarassistent |
| Yrkesområde | Pedagogik |
Linköpings Universitet söker åtta personer till denna tjänst som forskarassistent med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som forskarassistent hos Linköpings Universitet skickar du in din ansökan senast 2026-01-12.
Källa: Arbetsförmedlingen
Linköpings Universitet söker två personer till tjänsten som forskarassistent i Linköping.
2025-12-01
Mer infoLinköpings Universitet söker fyra personer till tjänsten som universitets- och högskoleadjunkt i Linköping.
2025-12-19
Mer infoEccera Professionals AB söker en person till tjänsten som systemadministratör i Linköping.
2025-11-04
Mer info