Publiceringsdatum: 2025-07-01
Är du intresserad av att jobba inom data/it? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som it-arkitekt hos SAAB AB. SAAB AB söker en medarbetare på heltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?
Linköping är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Om du letar efter en spännande karriär inom it-arkitekt-branschen, har SAAB AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Bli en del av SAAB AB genom att ansöka till jobbet som it-arkitekt senast tisdag den tjugosjätte augusti 2025.
Vill du påverka och göra skillnad på riktigt? Här bidrar du till att skapa trygghet för människor och samhällen. Det du gör spelar roll
Som IT Arkitekt på Saabs IT avdelning kommer du att ha möjlighet att arbeta i flertalet spännande områden baserat på dina preferenser, kunskaper och ambitioner för utveckling. Vi tror på "on the job training" och du kommer få arbeta med många drivna och talangfulla människor i olika konstellationer och på så sätt utvecklas både personligen och även utveckla andra kollegor. Du kommer att ingå i en kompetensgruppering med flera andra IT Arkitekter och Business Analysts där vi arbetar både individuellt och i team.
Som IT Arkitekt inom Cloud/Infrastruktur så kommer du vara delaktig att skapa och designa vår framtida tekniska plattform. För att trivas hos oss gillar du att växla mellan olika vyer, kan kombinera strategiskt tänkande med operativt görande. Som IT Arkitekt ansvarar du för att IT-lösningar designas och realiseras på ett korrekt sätt enligt regulatoriska krav, verksamhetens krav & behov samt i förhållande till andra IT-lösningar. Du säkerställer att de företagsövergripande arkitekturprinciperna och riktlinjer kring standarder följs i den tekniska arkitekturen och du gör medvetna val för att skapa maximalt värde till verksamheten.
Dina huvuduppgifter kommer att vara:
Vi letar efter dig som har förmågan att växla mellan detalj och helhet. Du kan kommunicera och förklara scenarion för olika målgrupper. Du gillar att ta för dig och kan arbetsleda dig själv, i gengäld kommer du få fria ramar att agera inom för att på bästa sätt kunna lösa uppgiften du står inför. Du är prestigelös och van att arbeta i team där man delar med sig av kunskap och tar hjälp av varandra.
Du har en bakgrund från att arbetat inom Infrastrukturområdet sedan tidigare och du har även stort intresse av säkerhet. Har du erfarenhet från att arbeta med tjänstedesign, IT arkitektur på flera nivåer samt modellering är det ett plus men inget krav.
Tjänsten är placerad på någon av följande verksamhetsorter: Linköping, Stockholm, Göteborg, Malmö, Huskvarna, Karlskrona eller Karlskoga. Hybrid arbetsplats är möjlig och resor nationellt samt internationellt kan förekomma.
För att trivas i rollen ser vi gärna att du har:
Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där Saab har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.
Bakom våra innovationer finns alla de som har gjort det möjligt. Modiga pionjärer och kluriga tänkare. Vardagshjältar och kreativa problemlösare. De som delar djup kunskap och de som utforskar nya områden. Och alla däremellan.
Här har du chansen att påverka och bidra på ditt unika sätt. Allt från att utveckla kod och bygga imponerande försvars- och säkerhetslösningar till att ta en kaffe med en kollega. Varje bidrag räknas. Vi ger dig möjlighet att anta utmaningar och skapa smarta innovationer. I vår vänliga och tekniksmarta värld finns plats för dig att växa. Vi finns här för att tillsammans skapa trygghet för människor och samhällen.
Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 25 500 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld.
Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga. Läs mer om oss här
Med tanke på den kommande semesterperioden kan du förvänta dig återkoppling på din ansökan efter sommaren. Om du tycker att tjänsten låter intressant är du varmt välkommen att skicka in din ansökan redan idag!
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | SAAB AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 5560360793 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | IT-arkitekt |
Yrkesområde | Data/IT |
SAAB AB söker en person till denna tjänst som it-arkitekt med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som it-arkitekt hos SAAB AB skickar du in din ansökan senast 2025-08-26.
Källa: Arbetsförmedlingen
AS&B Executive AB söker två personer till tjänsten som planarkitekt i Linköping.
2025-06-23
Mer infoIndustri-Matematik International AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Linköping.
2025-07-04
Mer infoSAAB AB söker en person till tjänsten som systemarkitekt i Linköping.
2025-06-27
Mer info