Information Security Engineer JAS 39 Gripen

Publiceringsdatum: 2025-12-22

Letar du efter möjligheter att arbeta inom data/it? Vill du ta steget att arbeta som it-strateg hos SAAB AB? Nu har du möjligheten. Intresserade sökes för heltid-jobb hos SAAB AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba tills vidare.

För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Linköping då det är tjänsteorten. SAAB AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom it-strateg. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Söker du efter en spännande karriär som it-strateg? Sök jobbet hos SAAB AB senast måndag den nittonde januari 2026 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Är du intresserad av att jobba med utveckling med särskilt fokus på Informationssäkerhet inom Gripen? Vårt uppdrag är att minska risk för läckage av känsliga data, samt att känsliga data inte förvanskas eller påverkas. Vi medverkar centralt i pågående utveckling för att säkerställa att vi på ett strukturerat sätt analyserar och hanterar säkerhetsrisker. Välkommen med din ansökan och bli en del av ett trevligt team som vässar vår svenska försvarsförmåga - varje dag!

Din framtida utmaning

Här bli du en del av ett spännande verksamhetsområde som är under förändring och uppbyggnad, med flera nya projekt som kommer göra stor skillnad för Gripen och vår framtida stridsflygsförmåga. Sektionen är organiserat nära Gripens systemsäkerhetsavdelning eftersom det finns många gemensamma nämnare och möjligheter att verka inom detta område. Vi erbjuder också deltagande i introduktionsprogram och ett utvecklingsprogram som kommer att ge dig djupgående bredd- och domänkompetens samt ett brett kontaktnät.

I rollen som systemingenjör kommer du att arbeta med IT-säkerhetsarkitektur, risk- och sårbarhetsanalyser, granskning och kravanalys av system och tekniska lösningar, men även framtagning av nödvändig dokumentation för att ett system ska kunna klara en granskning av dess informationssäkerhet och IT-säkerhet. Arbetsuppgifterna kan därav variera i uppdrag och innehåller ofta en kombination av ovan nämnda områden.

Du kommer att ingå i något/några av våra "cross functional teams" med fokus på utveckling inom något delsystem eller för hel produkt. Rollen kan även innebära samarbete med olika kunder, myndigheter, designledning och flertal utvecklingsteam.

Din profil

Vi söker dig med informations- och IT-säkerhetskompetens. Du är civilingenjör eller har någon annan motsvarande utbildning eller kompetens, gärna med några års erfarenhet av system- eller mjukvaruutveckling.

I det dagliga arbetet är du strukturerad och noga med leveranser, samt har god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift, både på svenska och engelska. Du är en social person som har lätt för att skapa goda relationer med personer i din omgivning och förstår vikten av att skapa goda kundrelationer.

Vi ser även att du som person är självorganiserad och en sann lagspelare på samma gång. Du kommer att ha stora möjligheter att utvecklas inom ditt kompetensområde och kommer ges möjligheter att kunna ta egna initiativ och driva nya projekt inom området.

Vi ser det som meriterande om du har erfarenhet inom något av följande områden:

  • Erfarenhet av systemdesign och utveckling, gärna inom någon av Saab Aeronautics produkter
  • Säkerhetsarkitektur
  • Granskning/Kravhantering/kravanalys
  • Förståelse för ISO27001
  • CISSP

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där Saab har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.

Vänligen observera att vi tillämpar löpande urval så tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdag.

Vad du blir en del av?

Affärsområdet Aeronautics är en innovativ leverantör av flygplanssystem i världsklass och har ett brett utbud av supportlösningar inom civil och militär luftfart. Inom affärsområdet bedrivs forskning, utveckling och produktion av militära flygplanssystem. Vi säkrar framtiden inom flygindustrin genom forskning och studier av innovativa flygsystem och vidareutveckling av våra produkter. Läs mer om oss här.

Som medarbetare på Aeronautics blir du en del av en organisation som präglas av mångfald, samarbete och supportande medarbetarskap, och där ständigt lärande och balans i livet värderas högt. Du får arbeta i en innovativ och kreativ arbetsmiljö där du har möjlighet att bygga en långsiktig och givande karriär. Om du är intresserad av vilka förmåner som du kan ta del av som anställd på Saab i Sverige, kan du läsa om dem här.

Saab är ett företag där människan står i centrum. Vi har en god arbetsmiljö där vi stöttar och hjälper varandra att göra vårt bästa. Kontinuerligt lärande, välmående, karriär- och talangutveckling är exempel på områden där vi alltid arbetar hårt för att säkerställa att du som medarbetare får de möjligheter som du behöver

Kontaktinformation

Ulf Comstedt, Manager

ulf.comstedt@saabgroup.com

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnSAAB AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5560360793
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeIT-strateg
YrkesområdeData/IT

Ansökan

SAAB AB söker en person till denna tjänst som it-strateg med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som it-strateg hos SAAB AB skickar du in din ansökan senast 2026-01-19.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Head of Information Security JAS 39 Gripen

SAAB AB söker en person till tjänsten som cio, chief information officer/it-chef i Linköping.

2025-12-11

Mer info

Systems Engineer JAS 39 Gripen

SAAB AB söker tre personer till tjänsten som civilingenjör, teknisk fysik i Linköping.

2025-11-28

Mer info

Produktionstekniker till JAS 39 Gripen

SAAB AB söker en person till tjänsten som konstruktör, el-tele i Linköping.

2025-12-09

Mer info