Publiceringsdatum: 2026-02-18
Letar du efter ett jobb inom yrken med teknisk inriktning? Vill du ta steget att arbeta som konstruktör, tillverkningsindustri hos Framtiden i Sverige AB? Nu har du möjligheten. Framtiden i Sverige AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst tills vidare. Kolla in deras jobbannons för mer information.
Om du redan bor i närheten av Linköping, är det här din chans att söka ett spännande jobb Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos Framtiden i Sverige AB i rollen som konstruktör, tillverkningsindustri så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Sök jobbet som konstruktör, tillverkningsindustri hos Framtiden i Sverige AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast tisdag den sjuttonde mars 2026.
Vill du vara med och skapa nästa generations 3D-skrivare? Vill du dessutom göra det på ett mindre startup-företag som befinner sig i en spännande tillväxtfas? I rollen som CAD-konstruktör hos Rapid Dimension får du utlopp för din tekniska passion på arbetstid tillsammans med likasinnade kollegor.
Om Rapid Dimension:
Rapid Dimension är ett innovativt tech-startup som utvecklar nästa generations 3D-skrivare och skapar framtidens hållbara och robusta försörjningskedjor inom industrin. Genom avancerad additiv tillverkning digitaliserar de fysiska komponenter och bygger upp digitala bibliotek som gör det möjligt för företag att producera reservdelar och komponenter smartare, snabbare och mer hållbart. Bolaget grundades med en tydlig vision om att erbjuda större företag ett helhetskoncept – från digital ritning till färdig produkt – och befinner sig idag i en spännande tillväxtfas med nya lanseringar och expansion på gång. Nu söker de fler drivna personer som vill vara med och ta tekniken och bolaget till nästa nivå.
Om teamet:
Du blir en del av ett engagerat och teknikdrivet team på totalt fyra personer, med stark kompetens inom 3D-printing och produktutveckling. Teamet kombinerar erfaren teknisk ledarskapserfarenhet och djup praktisk kunskap inom additiv tillverkning med ett genuint teknikintresse och entreprenöriell anda. De utvecklar just nu version 2 av sin 3D-printer, där du får vara med i hela flödet – från idéer till färdig produkt – och bidra med egna kreativa lösningar för deras kunder och projekt. Vid större projekt samarbetar de också med ett IT-konsultbolag som tillsätter extra resurser. Kulturen präglas av nyfikenhet, eget ansvar och självständighet; här får du stor frihet att driva egna delprojekt i en miljö med korta beslutsvägar och högt engagemang, samtidigt som teamet gärna lunchar tillsammans och ordnar AW:s när tillfälle ges.
Om rollen som CAD-konstruktör:
I rollen som CAD-konstruktör får du möjlighet att leda tekniska utvecklingsprojekt med ansvar för hela produktutvecklingsprocessen. Du följer upp sprintar och säkerställer att alla delar av utvecklingen fungerar tillsammans. Du arbetar nära produktion, styrelse och externa samarbetspartners, och ansvarar för dokumentation, CE-märkning och monteringsinstruktioner.
Exempel på arbetsuppgifter:
• Skapa och uppdatera CAD-modeller i Autodesk Fusion eller SolidWorks
Skallkrav:
• YH/högskoleingenjörsexamen inriktning CAD, automation, mekatronik, elektronik eller liknande
Meriterande:
Om oss:
Vi på Framtiden är specialister på rekrytering och konsultlösningar inom teknik och IT. Vår styrka är att matcha rätt kompetens med rätt företag. Med djup insikt i arbetsmarknaden och ett starkt nätverk av attraktiva arbetsgivare hittar vi din nästa utmaning.
För denna tjänst kommer du under inledande 9 månader vara anställd genom oss på Framtiden AB för att sedan ha goda möjlighet att gå över och bli anställd direkt hos Rapid Dimension AB.
Rekryteringsprocess:
Villkor:
Startdatum: Enl överenskommelse
Ort: Linköping
Arbetstider: Kontorstider (8-17) må-fre (på plats & flex)
Omfattning: Heltid
Vi går igenom ansökningar löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag!
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Framtiden i Sverige AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5566865142 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Konstruktör, tillverkningsindustri |
| Yrkesområde | Yrken med teknisk inriktning |
Framtiden i Sverige AB söker en person till denna tjänst som konstruktör, tillverkningsindustri med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som konstruktör, tillverkningsindustri hos Framtiden i Sverige AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-17.
Källa: Arbetsförmedlingen
Framtiden i Sverige AB söker en person till tjänsten som mjukvaruutvecklare i Linköping.
2026-02-18
Mer infoXamera AB söker en person till tjänsten som backend-utvecklare i Linköping.
2025-10-24
Mer infoNexer Tech Talent AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Linköping.
2026-01-28
Mer info