Software Quality Assurance Engineer

Publiceringsdatum: 2025-11-03

Letar du efter anställning inom data/it? Det är nu möjligt för dig att få jobb som mjukvaruutvecklare hos SAAB AB. SAAB AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst tills vidare. Kolla in deras jobbannons för mer information.

Denna tjänst finns tillgänglig i Linköping som är tjänsteorten. Om du letar efter en spännande karriär inom mjukvaruutvecklare-branschen, har SAAB AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Du har fortfarande tid att söka jobbet som mjukvaruutvecklare hos SAAB AB om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är måndag den första december 2025.


Jobbannons

Redo att hitta din grej? Testa nytt, utbyt erfarenheter och upptäck vad du verkligen gillar att göra.

Saab Dynamics är en del av Saab som erbjuder en bredd i teknik och kontaktytor som är utöver det vanliga. Våra produkter används för att skydda människor och skapa trygghet i samhället, och vi ligger i framkant genom att ständigt utmana tekniska gränser. Vi gör dagligen skillnad för att stärka försvaret i Sverige

och Europa för att vi ska vara trygga. Även om våra produkter är hårda och kalla

så är det en varm arbetsplats där du som medarbetare står i centrum.

På Missile Systems tar vi fram produkter för att möta hot från luften, till sjöss och på land. Mjukvaran har alltid varit viktig, men blir allt viktigare i framtida produkter. Kvaliteten är av högsta betydelse på våra produkter. När det är skarpt läge måste allt fungera.

Din roll

Din roll som Software Quality Assurance Engineer (SQAE) handlar om att säkra kvaliteten på mjukvaran vi tar fram. Arbetet kommer att innebära att du arbetar med planering, utförande och rapportering av mjukvarukvalitetsaktiviteter. Du kommer att vara en viktig del i att säkerställa kvaliteten under utvecklingen av våra mjukvaror till framtida produkter samt för underhåll av befintlig produktportfölj. SQAE:n är en nyckelspelare i alla våra utvecklingsprojekt som bidrar till trygghet för projektledare och utvecklingsteamen.

Din roll kan även innebära att leda vårt arbete inför och under externa revisioner, såsom TickITplus, för att säkerställa att vi uppfyller de högsta kvalitetsstandarderna.

Vad vi erbjuder

Vi erbjuder en stor variation av produkter i olika utvecklingsskeden där SQAE är inblandad i alla steg. Med fördel har du en mjukvarubakgrund med kunskap om metoder, processer, standarder och verktyg som är aktuella för mjukvaruutveckling på Saab. Specifikt RTCA/DO-178C eller liknande standard (exempelvis ISO-26262) är meriterande, samt erfarenhet av konfigurationsstyrning. Stämmer det bara delvis in på din bakgrund, men arbetet låter lockande? Vi stöttar dig att komma in i rollen. Hos oss finns stora möjligheter till utveckling, både i form av fördjupning inom sitt område till såväl breddning av arbetsuppgifter.

Tycker du om att samarbeta men kan också arbeta självständigt och ta egna intiativ i ditt arbete? Är du ansvarsfull och gärna delar med dig av dina kunskaper? Då är du den vi söker!

Placeringsort är Linköping, Karlskoga eller Karlstad.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt gällande bestämmelser för säkerhetsskydd.

Vi värdesätter en öppen och inkluderande arbetsmiljö där alla medarbetare känner sig uppskattade och respekterade. Vi uppmuntrar till kontinuerlig utvecling och lärande, och vi erbjuder möjligheter till professionell och personlig tillväxt.

Vad du blir en del av

Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 26 000 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld. Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en

global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga.

Välkommen med din ansökan idag!

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnSAAB AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5560360793
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeMjukvaruutvecklare
YrkesområdeData/IT

Ansökan

SAAB AB söker en person till denna tjänst som mjukvaruutvecklare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som mjukvaruutvecklare hos SAAB AB skickar du in din ansökan senast 2025-12-01.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Supplier Quality Assurance Specialist

ASTEK SWEDEN AB söker en person till tjänsten som sqe supplier quality engineer i Linköping.

2025-10-02

Mer info

Suppllier Quality Manager

SAAB AB söker en person till tjänsten som sqe supplier quality engineer i Linköping.

2025-10-30

Mer info

Konsult inom Supplier Quality

Knightec Group AB söker en person till tjänsten som sqe supplier quality engineer i Linköping.

2025-11-03

Mer info