Publiceringsdatum: 2025-11-18
Letar du efter anställning inom data/it? SAAB AB söker just nu efter en mjukvaruutvecklare och du kan vara den de letar efter. SAAB AB söker en medarbetare på heltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?
Linköping är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Företaget SAAB AB erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som mjukvaruutvecklare har de nu ett ledigt jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Du har fortfarande tid att söka jobbet som mjukvaruutvecklare hos SAAB AB om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är tisdag den trettionde december 2025.
Vill du påverka och göra skillnad på riktigt? Här bidrar du till att skapa trygghet för människor och samhällen. Det du gör spelar roll.
Som ingenjör inom bildbehandling hos oss blir du en central del av ett innovativt team som jobbar med avancerad machine learning och klassisk bildbehandling. Våra tillämpningsområden är bland annat drönare, missiler, sikten och även civila applikationer. Detta ger dig möjligheten att arbeta i riktigt spännande och tekniskt avancerade projekt.
Vår tekniska kompetens täcker hela kedjan, från systemdesign och sensorutveckling till programvaruutveckling för kamerasystem i både det visuella och infraröda (IR) spektrat. Du kommer att ha möjlighet att påverka och forma framtidens teknologier, och din expertis kommer att vara avgörande för att lösa komplexa utmaningar och driva innovation framåt.
Många av våra projekt utvecklar inbyggda system vilket ställer höga krav på realtidsprestanda, vilket gör arbetet både utmanande och utvecklande. Rollen ger stor flexibilitet och variation vilket innebär att du kan arbeta inom flera produktområden och ta dig an uppgifter som matchar dina intressen och styrkor. Det finns möjlighet att bidra i hela utvecklingskedjan från koncept- och kravställningsfas till verifiering av färdiga system. I vissa uppdrag har du även en hel del kundkontakt.
Arbetsuppgifterna kan exempelvis innefatta:
Vår styrka är vår flexibilitet där vi kan erbjuda stimulerande arbetsuppgifter såväl som utvecklingsmöjligheter inom ett flertal områden. Arbetet kommer därför till stor del anpassas efter din kompetens, erfarenhet och intresse. Vi på Dynamics jobbar inom många teknikområden och därför finns det goda möjligheter att på sikt ta sig an nya utmaningar inom vår egen organisation eller Saab, både vad gäller att fördjupa sig tekniskt eller att ta sig an en mer ledande roll.
Vänligen observera att vi arbetar med löpande urval och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum har gått ut.
Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där Saab har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.
Vi söker dig som har några års erfarenhet inom bildbehandling och machine learning som trivs i nära samarbete med kollegor. Du är nyfiken, lösningsorienterad och bekväm med varierande arbetsuppgifter.
Vi ser gärna att du har:
Upptäck oändliga möjligheter. Anta utmaningar, skapa smarta innovationer och uppgradera dina förmågor. Det här är en plats för kluriga tänkare, modiga pionjärer och alla däremellan. Tillsammans uppnår vi det extraordinära, var och en tar med sitt unika perspektiv. Varje bidrag räknas.
Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 26,100 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld.
Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga. Läs mer om oss här
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | SAAB AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5560360793 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Mjukvaruutvecklare |
| Yrkesområde | Data/IT |
SAAB AB söker en person till denna tjänst som mjukvaruutvecklare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som mjukvaruutvecklare hos SAAB AB skickar du in din ansökan senast 2025-12-30.
Källa: Arbetsförmedlingen
SAAB AB söker en person till tjänsten som sqe supplier quality engineer i Linköping.
2025-11-10
Mer infoLinköpings Universitet söker en person till tjänsten som fysiker i Linköping.
2025-11-18
Mer infoIver Sverige AB söker en person till tjänsten som civilingenjör, systemutveckling i Linköping.
2025-07-07
Mer info