Publiceringsdatum: 2026-01-16
Letar du efter anställning inom data/it? Det är nu möjligt för dig att få jobb som mjukvaruutvecklare hos SAAB AB. Sök nu om du är intresserad av att arbeta heltid hos SAAB AB under tills vidare. De letar just nu efter nya medarbetare.
Denna position är tillgänglig i Linköping. SAAB AB har just nu ett ledigt jobb som mjukvaruutvecklare. SAAB AB letar efter erfaren mjukvaruutvecklare som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är fredag den sjätte februari 2026.
Vi söker dig som vill vidareutveckla integrationen av en komplex produkt och dess verktygsmiljö inom mjukvara.
Med fokus på integration så har du möjligheten att påverka vidareutvecklingen av mjukvara till Gripen E/F genom rollen som Software Integration Manager inom Avionic Software Continuous Integration team.
Du kommer bland annat att arbeta med:
Kontinuerlig integration av ACCS mjukvaruleveranser i lämpliga spår.
Övervaka, förbättra och ge feedback på verifieringsresultat av integrationerna.
Generera laddnings-set för flygplan och riggar.
Förbättring av integrationsprocess och arbetssätt.
Stödja utvecklingsteam inom Gripen E när det kommer till CI-miljö.
Arbetet bedrivs i team där alla medlemmar uppmuntras och förväntas bidra till teamets gemensamma uppgift, utifrån sin egen kompetens och erfarenhet. Du har ambition att genomföra leveranser med god kvalitet tillsammans med kunniga och trevliga kollegor.
Vi söker dig som tycker om att sätta en arbetsstruktur med stora datamängder för att få en fungerande verksamhet med en god ordning. Som person är du duktig på samarbete och driva förbättringsarbete med många utvecklingsteam involverade.
Krav för tjänsten:
Din bakgrund är teknisk högskoleutbildning gärna med erfarenhet och intresse av system- och mjukvaruutveckling.
Du har intresse/erfarenhet av att jobba med mjukvaruintegration.
God kommunikationsförmåga i tal och skrift på svenska och engelska.
Det viktigaste är att du har rätt grundinställning samt en vilja att lära dig och utvecklas.
Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där Saab har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.
Upptäck oändliga möjligheter. Anta utmaningar, skapa smarta innovationer och uppgradera dina förmågor. Det här är en plats för kluriga tänkare, modiga pionjärer och alla däremellan. Tillsammans uppnår vi det extraordinära, var och en tar med sitt unika perspektiv. Varje bidrag räknas.
Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 26,100 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld.
Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga. Läs mer om oss här
Vänligen observera att vi arbetar med löpande urval och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum har gått ut.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | SAAB AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5560360793 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Mjukvaruutvecklare |
| Yrkesområde | Data/IT |
SAAB AB söker en person till denna tjänst som mjukvaruutvecklare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som mjukvaruutvecklare hos SAAB AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-06.
Källa: Arbetsförmedlingen
Bravura Sverige AB söker en person till tjänsten som account manager i Linköping.
2025-11-12
Mer infoUMS Skeldar Sweden AB söker en person till tjänsten som projektledare, it i Linköping.
2025-11-13
Mer infoXamera AB söker en person till tjänsten som account manager i Linköping.
2025-12-18
Mer info