Publiceringsdatum: 2026-03-23
Är du på jakt efter en karriär inom data/it? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos NXT Interim AB genom att arbeta som systemadministratör. Om du vill arbeta heltid hos NXT Interim AB, har de just nu en tjänst 6 månader eller längre som kan passa dig.
Linköping är platsen där denna position är ledig. NXT Interim AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som systemadministratör. De har just nu ett ledigt jobb som systemadministratör som kan vara av intresse för dig. Bli en del av teamet hos NXT Interim AB som systemadministratör genom att ansöka senast onsdag den tjugoandra april 2026.
Är du en nogrann systemadministratör som gillar detaljer och är driven? Då kan detta vara något för dig,
I rollen som systemadministratör inom signalskydd kommer du att installera och underhålla kundens signalskyddssystem. Vidare kommer du vara stödjande att förvalta instruktioner och rutiner kring arbetet. Arbetet innefattar även att hantera och administrera system samt hantering av servrar.
Arbetsuppgifter
Ansvara för drift av signalskyddssystem
Uppdatera styrande dokument och ta fram nya instruktioner samt rutiner vid behov
Hantera certifikat och aktiva kort
Hantering av kryptonycklar
Arbeta med drift, utveckling och incidenthantering
Förvaltning av IT-säkerhetsutrustning
Stödja vid anskaffning och hantering av signalskyddsutrustning
Din profil
För att trivas i rollen tror vi att du har några års erfarenhet inom nätverk, drift eller signalskyddsarbete. Du är noggrann och har ett öga för detaljer samt att du har ett stort intresse och driv för säkerhet och säkerhetsfrågor. Resor förkommer i tjänsten.
Krav
Erfarenhet av Network design, Network security och Network operation
Har erfarenhet inom Linux
Grundläggande förståelse för nätverk
En relevant högskoleutbildning alternativt flera års erfarenhet av liknade arbete inom nät
Grundläggande signalskydds utbildning och/eller har arbetat inom liknande verksamhet.
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV och personligt brev på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande. NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen.
Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | NXT Interim AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5569868101 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Systemadministratör |
| Yrkesområde | Data/IT |
NXT Interim AB söker en person till denna tjänst som systemadministratör med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som systemadministratör hos NXT Interim AB skickar du in din ansökan senast 2026-04-22.
Källa: Arbetsförmedlingen
EdZa AB söker en person till tjänsten som systemadministratör i Linköping.
2025-11-17
Mer infoSyspartner Consulting AB söker en person till tjänsten som systemadministratör i Linköping.
2026-02-06
Mer infoSAAB AB söker en person till tjänsten som systemadministratör i Linköping.
2026-03-13
Mer info