Systemutvecklare till Saab Aeronautics

Publiceringsdatum: 2025-04-30

Letar du efter ett jobb inom data/it? Nexer Tech Talent AB är på jakt efter en skicklig systemutvecklare/programmerare och du kan vara rätt person för jobbet. Nexer Tech Talent AB söker någon som vill arbeta heltid under tills vidare. Kanske är det du?

Linköping är platsen där denna position är ledig. Nexer Tech Talent AB söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som systemutvecklare/programmerare. Kolla in deras ledig tjänst och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Söker du efter en spännande karriär som systemutvecklare/programmerare? Sök jobbet hos Nexer Tech Talent AB senast fredag den sjuttonde oktober 2025 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Systemutvecklare till Saab Aeronautics

Vi söker en systemutvecklare med erfarenhet av C++. Detta är ett konsultuppdrag via Nexer där du som systemutvecklare inom C++ får möjlighet att arbeta med utveckling av avancerade simulatorer på Saab Aeronautics. Uppdraget sträcker sig initialt i ett år med möjlighet till förlängning. Du kommer att ingå i ett team där du primärt arbetar med kodning i C++, men även hanterar projektledning, systemadministration och buggsökning. Arbetsuppgifterna inkluderar användning av JIRA för att hantera tickets och samarbeta med olika team inom Saab.

Vi söker dig som har

-Examen inom datateknik eller som dataingenjör, gärna med C++-inriktning.

-Några års erfarenhet av systemutveckling med C++ och Linux

-Förmåga att tänka innovativt och lösningsorienterat.

-Erfarenhet av agilt arbetssätt, gärna JIRA.

-Bra kommunikationsförmåga och känner dig bekväm att hålla demos.

-Goda kunskaper i svenska och engelska, både tal och skrift.

Nexer Tech Talent

Detta är ett konsultuppdrag via Nexer, som initialt varar i 1 år med möjlighet till förlängning där du som systemingenjör inom C++ får möjlighet att arbeta på Saab Aeronautics. Du kommer att vara en del av ett innovativt team och bidra till utvecklingen av avancerad teknologi inom försvar och simulatorer, samtidigt som du får möjlighet att utveckla din egen kompetens inom högteknologiska system.

Plats  Uppdraget är baserat i Linköping, resor kan förekomma i tjänsten.

Ansökan

Är du intresserad av att jobba på Saab Aeronautics via Nexer? Skicka in din ansökan så snart som möjligt. Har du frågor, kontakta Tech Recruiter Kristofer Hedlund på Kristofer.hedlund@nexergroup.com. 

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnNexer Tech Talent AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5569754962
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeSystemutvecklare/Programmerare
YrkesområdeData/IT

Ansökan

Nexer Tech Talent AB söker en person till denna tjänst som systemutvecklare/programmerare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som systemutvecklare/programmerare hos Nexer Tech Talent AB skickar du in din ansökan senast 2025-10-17.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Nyexaminerad Mjukvaruutvecklare till Saab Aeronautics!

Friday Väst AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Linköping.

2025-01-23

Mer info

Nyexaminerad Systemingenjör till Saab Aeronautics i Linköping!

Friday Väst AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Linköping.

2025-01-30

Mer info

Systemutvecklare till B3 Connect Linköping - Sveriges bästa IT bolag

B3 Consulting Group AB (publ) söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Linköping.

2024-12-23

Mer info