Senior Software Engineer inom Computer Vision

Publiceringsdatum: 2026-01-13

Är du intresserad av att jobba inom data/it? Nu har du chansen att börja jobba som systemutvecklare/programmerare hos Avaron AB. Intresserade sökes för heltid-jobb hos Avaron AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba tills vidare.

Denna position är tillgänglig i Linköping. Avaron AB har just nu en ledig tjänst som systemutvecklare/programmerare. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Har du vad som krävs för att arbeta som systemutvecklare/programmerare hos Avaron AB? Ansök innan lördag den trettioförsta januari 2026 och ta reda på det!


Jobbannons

Om företaget

Avaron AB är ett växande konsultbolag med fokus på teknik, finans och verksamhetsstöd. Vi matchar din spetskompetens med marknadens mest intressanta uppdrag och erbjuder en plattform där din utveckling står i centrum.

Om uppdraget

Vi söker en senior Software Engineer med inriktning mot Computer Vision till en tekniskt ledande miljö inom automotive. Du blir en del av ett team som utvecklar avancerade computer vision- och maskininlärningslösningar för aktiva säkerhetsfunktioner och ADAS.

Rollen kombinerar algoritmutveckling med produktionsnära mjukvaruutveckling, där idéer omsätts till robust och effektiv kod som körs på fordonsplattformar. Du arbetar i ett tvärfunktionellt sammanhang nära både forskning och produktutveckling och bidrar till funktioner som används av globala fordonskunder.

Arbetsuppgifter
  • Designa, implementera och optimera computer vision- och ML-algoritmer för aktiva säkerhetsfunktioner
  • Utveckla robust och produktionsklar mjukvara i Python och C/C++
  • Samarbeta med algoritm-, system- och verifieringsingenjörer för att ta funktioner från koncept till produktion
  • Driva tekniska arbetsströmmar och bidra till arkitektur- och designbeslut
  • Vara en teknisk förebild och stötta mindre erfarna kollegor
  • Bidra till förbättring av verktyg, arbetssätt och utvecklingsprocesser
Krav
  • 4–8 års relevant erfarenhet av mjukvaruutveckling
  • Masterexamen inom elektroteknik, datateknik, mjukvaruteknik eller motsvarande
  • Mycket goda programmeringskunskaper i Python och C/C++
  • Erfarenhet av moderna utvecklingsmetoder, exempelvis kodgranskning, testning och CI
  • Förmåga att arbeta självständigt och ta tekniskt ansvar
Meriterande
  • Erfarenhet av utveckling inom Computer Vision och/eller Machine Learning
  • Kunskap om CNN:er, Transformer-nätverk samt temporala/sekvensbaserade modeller
  • Erfarenhet av PyTorch eller liknande deep learning-ramverk
  • Vana av verktyg som Jira, Git och GitHub
  • Erfarenhet från fordonsindustrin eller andra säkerhetskritiska domäner
  • Tidigare erfarenhet av tekniskt ledarskap, mentorskap eller teamdrivande roller
Ansökan

Våra tjänster kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag, då vi hanterar ansökningarna löpande. Vi rekommenderar dig därför att söka så snart som möjligt.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnAvaron AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5591754279
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeSystemutvecklare/Programmerare
YrkesområdeData/IT

Ansökan

Avaron AB söker en person till denna tjänst som systemutvecklare/programmerare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som systemutvecklare/programmerare hos Avaron AB skickar du in din ansökan senast 2026-01-31.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Senior Software Engineer – Computer Vision, Active Safety

Professional Galaxy AB söker en person till tjänsten som mjukvaruutvecklare i Linköping.

2026-01-14

Mer info

Senior Machine Learning Computer Vision Engineer

Avaron AB söker en person till tjänsten som mjukvaruutvecklare i Linköping.

2026-01-13

Mer info

Senior Machine Learning / Computer Vision Engineer – Camera Calibration

Professional Galaxy AB söker en person till tjänsten som dataingenjör i Linköping.

2026-01-15

Mer info