Publiceringsdatum: 2026-03-13
Letar du efter anställning inom chefer och verksamhetsledare? Vill du ta steget att arbeta som utvecklingschef hos SAAB AB? Nu har du möjligheten. SAAB AB behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för tills vidare, ta en titt på denna jobbannons.
Denna position är tillgänglig i Linköping. SAAB AB söker för närvarande efter en person att anställa inom utvecklingschef-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Har du vad som krävs för att arbeta som utvecklingschef hos SAAB AB? Ansök innan fredag den tredje april 2026 och ta reda på det!
Vill du påverka och göra skillnad på riktigt? Här bidrar du till att skapa trygghet för människor och samhällen. Det du gör spelar roll.
Vi söker en kreativ och visionär Sektionschef för att bygga upp och leda en ny sektion inom uppdragsautonomi. Denna sektion kommer att vara en del av vår innovationsavdelning och kommer sedan att integreras i en av våra affärsenheter. I denna roll kommer du att vara ansvarig för att utveckla och implementera strategier för att öka vår kapacitet inom autonoma system och uppdragsautonomi. Du kommer att arbeta nära andra sektioner och avdelningar för att säkerställa att våra lösningar är integrerade och uppfyller kundernas behov.
Dina huvuduppgifter kommer att inkludera:
Utveckla och implementera strategier för uppdragsautonomi
Ledning och utveckling av ett team av specialister inom autonomi
Samarbete med andra avdelningar för att säkerställa integrerade lösningar
Möte resursbehov i utvecklingsprojekt relaterade till AI och autonomi
Håll dig uppdaterad med de senaste tekniska utvecklingarna inom autonomi
Tänk nytt och bryta ny mark för att driva verksamheten framåt
Vi erbjuder:
En spännande och utmanande roll i en ledande position inom ett framstående företag
Möjlighet att påverka och forma framtiden för uppdragsautonomi
Möjlighet till professionell och personlig utveckling
En unik chans att vara med och bygga upp en ny sektion från grunden
Vi söker en person med:
Bevisad erfarenhet av ledarskap inom teknik eller relaterade områden
Djupgående kunskap inom autonoma system och uppdragsautonomi
Utmärkt kommunikationsförmåga och förmåga att arbeta i ett tvärfunktionellt team
Förmåga att arbeta i en dynamisk och föränderlig miljö
För att lyckas behöver du trivas med att leda i förändring
Om du är en driven och erfaren ledare med passion för autonomi och uppdragsautonomi, och du vill vara med och bryta ny mark, är detta din chans att göra en verklig skillnad. Skicka in din ansökan idag och bli en del av vårt framgångsrika team!
Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där Saab har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.
Upptäck oändliga möjligheter. Anta utmaningar, skapa smarta innovationer och uppgradera dina förmågor. Det här är en plats för kluriga tänkare, modiga pionjärer och alla däremellan. Tillsammans uppnår vi det extraordinära, var och en tar med sitt unika perspektiv. Varje bidrag räknas.
Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 26,100 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld.
Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga. Läs mer om oss här
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | SAAB AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5560360793 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Utvecklingschef |
| Yrkesområde | Chefer och verksamhetsledare |
SAAB AB söker en person till denna tjänst som utvecklingschef med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som utvecklingschef hos SAAB AB skickar du in din ansökan senast 2026-04-03.
Källa: Arbetsförmedlingen
SAAB AB söker en person till tjänsten som produktionschef, tillverkning i Linköping.
2026-02-17
Mer infoSAAB AB söker en person till tjänsten som mjukvaruutvecklare i Linköping.
2026-02-18
Mer infoSAAB AB söker en person till tjänsten som kontrollingenjör i Linköping.
2026-02-23
Mer info