Mättekniker

Publiceringsdatum: 2025-07-07

Letar du efter anställning inom industriell tillverkning? Nu har du chansen att börja jobba som verktygsmakare hos SAAB AB. SAAB AB behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för tills vidare, ta en titt på denna jobbannons.

För detta jobb är Linköping den angivna tjänsteorten. SAAB AB har just nu ett ledigt jobb som verktygsmakare. Sista ansökningsdagen till jobbet som verktygsmakare hos SAAB AB är måndag den första september 2025.


Jobbannons

Vill du påverka och göra skillnad på riktigt? Här bidrar du till att skapa trygghet för människor och samhällen. Det du gör spelar roll.

Din roll

Vi söker en noggrann mättekniker som kommer att stödja verktygsverkstadens behov samt Gripen och andra flygfarkoster. Du kommer att skapa mätprogram och bygga fixeringar för att säkerställa korrekt mätning. Ditt arbete omfattar även utvärdering av resultat och programmering baserat på insamlade data. Du kommer få ta del av ett mångsidigt arbete som innefattar involvering i en rad olika projekt från start till slut.

Din profil

Som person tror vi att du kan arbeta både självständigt och i team. Du är social och har förmågan att bygga relationer, eftersom kontakt med leverantörer och kunder är en del av arbetet. Det är viktigt att du värdesätter kommunikation och samarbete, och att du är lösningsorienterad och öppen för nya idéer och lärande. Du behöver även vara noggrann och flexibel, så att du kan säkerställa hög kvalitet i arbetet samtidigt som du anpassar dig efter förändrade behov och krav.

För att lyckas i rollen ser vi att du har:

*

Minst gymnasial utbildning, gärna från flygtekniskt gymnasium.

*

Yrkeserfarenhet från industri, meriterande med erfarenhet inom mätteknik eller kvalitetskontroll.

*

God datorvana, meriterande är erfarenhet av affärssystemen ERP och IFS

*

Goda kunskaper i svenska och engelska, både i tal och skrift.

*

B-körkort.

Arbetstiden är förlagd dagtid och placeringsort är Tannefors, Linköping. Nationella och internationella uppdrag kan förekomma i tjänsten.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där Saab har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.

Vad du blir en del av

Bakom våra innovationer finns alla de som har gjort det möjligt. Modiga pionjärer och kluriga tänkare. Vardagshjältar och kreativa problemlösare. De som delar djup kunskap och de som utforskar nya områden. Och alla däremellan.

Här har du chansen att påverka och bidra på ditt unika sätt. Allt från att utveckla kod och bygga imponerande försvars- och säkerhetslösningar till att ta en kaffe med en kollega. Varje bidrag räknas. Vi ger dig möjlighet att anta utmaningar och skapa smarta innovationer. I vår vänliga och tekniksmarta värld finns plats för dig att växa. Vi finns här för att tillsammans skapa trygghet för människor och samhällen.

Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 23 000 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld.

Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga. Läs mer om oss här

Om du är intresserad av vilka förmåner som du kan ta del av som anställd på Saab i Sverige, kan du läsa om dem här

Med tanke på den kommande semesterperioden kan du förvänta dig återkoppling på din ansökan efter sommaren. Om du tycker att tjänsten låter intressant är du varmt välkommen att skicka in din ansökan redan idag!

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnSAAB AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5560360793
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeVerktygsmakare
YrkesområdeIndustriell tillverkning

Ansökan

SAAB AB söker en person till denna tjänst som verktygsmakare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som verktygsmakare hos SAAB AB skickar du in din ansökan senast 2025-09-01.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Arbeta med IT-säkerhet som mättekniker hos Eurotempest Secure Systems!

Academic Work Sweden AB söker en person till tjänsten som systemtestare/funktionstestare i Linköping.

2025-06-25

Mer info

Nagelteknolog Sökes

Venus Nagelsalong söker två personer till tjänsten som nagelterapeut/nagelteknolog i Linköping.

2025-04-19

Mer info

Vi söker Östergötlands trevligaste fotograf!

Exakta Photo AB söker en person till tjänsten som fotograf i Linköping.

2025-01-13

Mer info