Systemtekniker: Linux & Solaris

Publiceringsdatum: 2026-11-01

Letar du efter möjligheter att arbeta inom data/it? Vill du ta steget att arbeta som devops utvecklare hos Rosenthal, Emanuel? Nu har du möjligheten. Rosenthal, Emanuel söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst 6 månader – upp till 12 månader. Kolla in deras jobbannons för mer information.

Platsen där jobbet finns ledigt är i Linköping. Om du letar efter en spännande karriär inom devops utvecklare-branschen, har Rosenthal, Emanuel just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Bli en del av teamet hos Rosenthal, Emanuel som devops utvecklare genom att ansöka senast fredag den sjätte november 2026.


Jobbannons

Denna roll passar dig som tycker om att arbeta med datorplattformar från grunden, med både hårdvara och kod. En kedja som innefattar design, inställning och konfiguration av utrustning och operativsystem, att skriva kod, bygga open-source produkter, felsöka när något inte fungerar och dokumentera hela processen och de tekniska lösningarna. Arbetsmässigt är det en mycket självständig roll med ett stort eget ansvar.

Krav

  • Linux och Solaris
  • Python, C och C++.

Erfarenhet av att:

  • Bygga open source-produkter.
  • Använda säkerhetsfunktioner.
  • Designa och felsöka datorplattformar
  • Svenskt medborgarskap.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnRosenthal, Emanuel
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader – upp till 12 månader
Typ av anställningTidsbegränsad anställning
YrkeDevops utvecklare
YrkesområdeData/IT

Ansökan

Rosenthal, Emanuel söker en person till denna tjänst som devops utvecklare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som devops utvecklare hos Rosenthal, Emanuel skickar du in din ansökan senast 2026-11-06.

Källa: Arbetsförmedlingen