Basgruppshandledare på IT-programmet vid Institutionen för datavetenskap

Publiceringsdatum: 2026-04-27

Vill du arbeta inom pedagogik-branschen? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos Linköpings Universitet genom att arbeta som forskarassistent. Linköpings Universitet söker för närvarande efter personal på deltid för en tjänst 3 månader – upp till 6 månader. Kolla in deras jobbannons för mer information.

Platsen där jobbet finns ledigt är i Linköping. Företaget Linköpings Universitet erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som forskarassistent har de nu två lediga jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Här är chansen att bli en del av Linköpings Universitet och jobba som forskarassistent! Ansök senast onsdag den tjugonde maj 2026.


Jobbannons

Vi har kraften från över 50 000 studenter och medarbetare. Studenter som ger framtidshopp. Medarbetare som varje dag bidrar till att Linköpings universitet tar sig an samtidens utmaningar. Vår värdegrund vilar på trovärdighet, tillit och trygghet. Genom att vara modiga, tänka fritt och göra nytt skapar vi tillsammans, med stora och små handlingar, en bättre framtid. Välkommen att söka jobb hos oss!

 

Vi söker 2 amanuenser till timarvoderade uppdrag vid institutionen för datavetenskap.

Om jobbet

Vi söker 2 amanuenser för basgruppshandledning vid problembaserat lärande under den första terminen på civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi (IT-programmet).

Om dig

För att kunna anställas som amanuens måste du vara antagen till högskoleutbildning på grundnivå eller avancerad nivå.

Ett krav för att kunna erhålla anställning är att du kan visa upp dokumenterade goda ämneskurser inom de områden som de aktuella kurserna behandlar. Arbetsuppgifterna är varierande och kan uppkomma med kort varsel vilket fordrar flexibilitet och att du finns tillgänglig vid universitetet.

Tidigare erfarenhet av problembaserat lärande och undervisning i kurser med moment som vi söker handledare för är starkt meriterande. Det är meriterande om du studerar vid Linköpings universitet.

Din arbetsplats

Institutionen för datavetenskap (IDA) grundades 1983 men våra rötter går tillbaka till tidigt 1970-tal. Det är en av de största datavetenskapliga institutionerna i norra Europa. Vår forskning täcker ett brett spektrum av områden, från grundläggande datavetenskap till tillämpade områden. Den omfattande forskningen påverkar även vår grund- och forskarutbildning, vilket leder till att vi ger kurser inom flertalet civil- och högskoleingenjörsprogram, samt programmen inom innovativ programmering, kognitionsvetenskap och statistik. Läs mer: https://liu.se/ida.

Du kommer arbeta på avdelningen för https://liu.se/organisation/liu/ida/sas. Inom avdelningen bedrivs forskning och undervisning inom följande områden: programvaruteknik, programmeringssystem, systemprogramvara, inbyggda programvaru- och hårdvarusystem, datorsystemteknik, realtidssystem, parallella och distribuerade system, och teoretisk datalogi.

Om anställningen

Omfattningen på arbetsuppgifterna samt starttid bestäms efter överenskommelse.

En anställning som amanuens regleras i 5 kap. Högskoleförordningen.

Lön och förmåner

Lön enligt LiU:s centrala avtal om amanuenslön. Anställningen är timavlönad.

Läs mer om förmåner för anställda https://liu.se/jobba-pa-liu/formaner.

Fackliga kontaktpersoner

Information om fackliga kontaktpersoner, se https://liu.se/jobba-pa-liu/hjalp-for-sokande.

Ansökan

Välkommen att skicka in din ansökan med CV och ansökningsbrev senast den 20 maj 2026. Du söker denna anställning genom att klicka på knappen "Ansök" här nedan. Ansökan som inkommer efter sista ansökningsdag kommer inte att beaktas.

 

Vi välkomnar sökande med olika bakgrund, erfarenheter och perspektiv, det berikar och utvecklar vår verksamhet. För oss är det självklart att värna om allas lika värde, rättigheter och möjligheter. Läs om vårt arbete med https://liu.se/artikel/lika-villkor/.

 

Välkommen med din ansökan!

 

Linköpings universitet har upphandlade avtal och undanber oss direktkontakt från bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av platsannonser.

Om jobbet

Antal tjänster2
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnLinköpings Universitet
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer2021003096
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeForskarassistent
YrkesområdePedagogik

Ansökan

Linköpings Universitet söker två personer till denna tjänst som forskarassistent med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som forskarassistent hos Linköpings Universitet skickar du in din ansökan senast 2026-05-20.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Förrådsman Tillsvidare Drivmedelsektion

Försvarsmakten söker en person till tjänsten som tank- och bulkbilsförare i Linköping.

2026-03-06

Mer info

Förare

Antupdevelopment söker en person till tjänsten som truckförare i Linköping.

2025-11-20

Mer info

Försäljningschef - Canvas

Takteam i Sverige AB söker en person till tjänsten som försäljningschef i Linköping.

2026-01-28

Mer info