Förste forskningsingenjör, analys av MRT/DT för kardiovaskulär tillämpning

Publiceringsdatum: 2026-06-23

Letar du efter ett jobb inom pedagogik? LINKÖPINGS UNIVERSITET är på jakt efter en skicklig forskningsrådgivare och du kan vara rätt person för jobbet. Detta är ett jobb på heltid där LINKÖPINGS UNIVERSITET letar efter någon under tills vidare.

För detta jobb är Linköping den angivna tjänsteorten. Om du är intresserad av en karriär inom forskningsrådgivare, ta en titt på den lediga tjänsten som LINKÖPINGS UNIVERSITET erbjuder för att se om det är en matchning. Låt LINKÖPINGS UNIVERSITET hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som forskningsrådgivare! Ansök seast tisdag den fjortonde juli 2026.


Jobbannons

Vi har kraften från över 50 000 studenter och medarbetare. Studenter som ger framtidshopp. Medarbetare som varje dag bidrar till att Linköpings universitet tar sig an samtidens utmaningar. Vår värdegrund vilar på trovärdighet, tillit och trygghet. Genom att vara modiga, tänka fritt och göra nytt skapar vi tillsammans, med stora och små handlingar, en bättre framtid. Välkommen att söka jobb hos oss!

Om jobbet

Med magnetresonanstomografi (MRT) och datortomografi (DT) kan man avbilda hjärtats olika anatomiska strukturer såsom t ex hålrum, klaffar och kärl, mäta och beräkna funktionella förlopp såsom t ex hjärtats rörlighet och blodflöde, samt undersöka hjärtats vävnadskarakteristik.

Som förste forskningsingenjör kommer du att arbeta med kvantitativ analys av blodflödet i hjärtat och de stora kärlen baserat på MRT och framförallt 4D flöde MRT. Arbetsuppgifterna innefattar att utveckla, implementera och underhålla effektiva flöden för databearbetning och analys, inklusive insamling, lagring och kvalitetskontroll av data, korrigering av bildartefakter samt avancerad analys och kvantifiering av bild- och flödesdata. I arbetsuppgifterna ingår även tolka resultat och skriva vetenskapliga artiklar.

Forskningen genomförs i samarbete med andra seniora forskare och doktorander i gruppen.

Som förste forskningsingenjör bedriver du forskning, både i samarbete med andra och egna projekt. Viss undervisning och handledning kan också ingå i arbetsuppgifterna.

Om dig

Vi söker dig som har god kommunikationsförmåga samt har lätt för att samarbeta med andra samtidigt som du har förmågan att arbeta självständigt.

Du har vidare goda svenska och engelska språkkunskaper både när det gäller i tal och skrift, då vi inom avdelningen och projektet är flerspråkiga.

Vi vill att du har:

  • avlagt doktorsexamen eller har en utländsk examen som bedöms motsvara en doktorsexamen
  • erfarenhet av kardiovaskulär MRT
  • kunskap om hantering och analys av 4D flödes MRT data

Det är meriterande om du har:

  • erfarenhet av programmering av mjukvara för analys av 4D flödes MRT data, inklusive korrigering av bakgrundsoffset, fasvikning, segmentering och analys
  • erfarenhet av analys av 4D flödes MRT data i större kliniska studier av hjärtpatienter
  • erfarenhet av XNAT och Sectra PACS system

Din arbetsplats

Du kommer att arbeta på https://liu.se/organisation/liu/hmv/disp/enheten-for-internmedicinska-vetenskaper (DISP) och Enheten för Kardiovaskulära Vetenskaper (KAV). Anställningen är ansluten till Centrum för medicinsk bildvetenskap och visualisering (CMIV). CMIV är ett tvärvetenskapligt forskningscentrum inom Linköpings universitet som bedriver fokuserad frontlinjeforskning inom tvärvetenskapliga projekt som tillhandahåller lösningar på morgondagens kliniska frågeställningar. Den tvärvetenskapliga forskargruppen inom kardiovaskulär bildtagning och modellering (https://liu.se/forskning/kardiovaskular-bildtagning-och-modellering) inom CMIV, bedriver teknisk utveckling och tillämpning av avancerade MRT och DT metoder inom det kardiovaskulära området, vilket är ett av fokusområdena vid CMIV.

Om anställningen

Tillträde enligt överenskommelse, senast den 1 sept 2026.

Säkerhetskontroll kan komma att genomföras innan beslut om anställning fattas.

Lön och förmåner

Linköpings universitet tillämpar individuell lönesättning.

Läs mer om förmåner för anställda https://liu.se/jobba-pa-liu/formaner.

Fackliga kontaktpersoner

Information om fackliga kontaktpersoner, se https://liu.se/jobba-pa-liu/hjalp-for-sokande.

Ansökan

Välkommen att skicka in din ansökan med CV och ansökningsbrev senast den 14 juli 2026. Du söker denna anställning genom att klicka på knappen "Ansök" här nedan. Ansökan som inkommer efter sista ansökningsdag kommer inte att beaktas. Urval kommer att ske i slutet av augusti

Vi välkomnar sökande med olika bakgrund, erfarenheter och perspektiv, det berikar och utvecklar vår verksamhet. För oss är det självklart att värna om allas lika värde, rättigheter och möjligheter. Läs om vårt arbete med https://liu.se/artikel/lika-villkor/.

Välkommen med din ansökan!

Linköpings universitet har upphandlade avtal och undanber oss direktkontakt från bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av platsannonser.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnLINKÖPINGS UNIVERSITET
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer2021003096
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeForskningsrådgivare
YrkesområdePedagogik

Ansökan

LINKÖPINGS UNIVERSITET söker en person till denna tjänst som forskningsrådgivare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som forskningsrådgivare hos LINKÖPINGS UNIVERSITET skickar du in din ansökan senast 2026-07-14.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »