Publiceringsdatum: 2026-06-29
Funderar du på att söka jobb inom hotell, restaurang, storhushåll? Letar du efter en chans att arbeta som lunchkock på Nordrest Holding AB? Nu är det möjligt. Nordrest Holding AB behöver någon som vill arbeta deltid. Om du är tillgänglig för 6 månader eller längre, ta en titt på denna jobbannons.
För detta jobb är Linköping den angivna tjänsteorten. Om du letar efter en spännande karriär inom lunchkock-branschen, har Nordrest Holding AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Bli en del av Nordrest Holding AB genom att ansöka till jobbet som lunchkock senast lördag den tjugosjätte december 2026.
På Restaurang Studenthuset serverar vi studenterna en schysst måltid till ett ännu schysstare pris. Bredvid lunchen utgår även vår catering från Studenthuset. Med upp till 40 leveranser per dag är vi en av Linköpings största leverantörer av catering. Vi växer och vi vill ha med dig på vår resa!
För rätt person finns här stora möjligheter till utveckling! Vi söker dig som har ett brinnande intresse för matlagning och gillar att jobba med råvaror som gör en meny lockande. En glad personlighet med ett stänk entreprenörskap passar som hollandaise på sparrisen för den utveckling vi vill göra tillsammans med dig.
Majoriteten av arbetstiden är förlagd dagtid måndag-fredag. Kvällar och helger kan förekomma vid beställningar, catering och sittningar.
”Hos oss arbetar alla tillsammans i ett team mot ett gemensamt mål: att leverera bra mat med riktigt bra service. Samtidigt har vi alltid roligt och skrattar mycket! ”
Kollektivavtal med tjänstepension och avtalsförsäkringar samt friskvårdsbidrag
Möjlighet att delta i motionslopp
Stor kick-off för alla varje år
Du är en glad filur med erfarenhet av kock- och serviceyrket som är van vid att skapa bra relationer och kontakter med gäster. Som person är du ansvarsfull, ambitiös och respektfull mot din omgivning.
3-årig gymnasial kockutbildning eller motsvarande
Goda kunskaper i svenska och engelska
B-körkort
Tidigare arbetslivserfarenhet som kock
Erfarenhet av menyplanering och varubeställning
Ett gediget intresse och gärna kunskap och erfarenhet av hållbarhetsarbete då restaurangen är både miljö- och kvalitetscertifierad enligt ISO 9001 samt ISO 14001
Nordrest är Sveriges uppstickare inom restaurangbranschen, ett renodlat restaurangföretag som arbetar med restauranger, cateringuppdrag, på skolor och inom omsorgen.
Låter det intressant? Då är du välkommen med din ansökan snarast.
Sista ansökningsdag: 19 Augusti Anställningsform: Säsongsbaserad anställning augusti - juni. Anställningen förnyas varje år.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Nordrest Holding AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5569436560 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Lunchkock |
| Yrkesområde | Hotell, restaurang, storhushåll |
Nordrest Holding AB söker en person till denna tjänst som lunchkock med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som lunchkock hos Nordrest Holding AB skickar du in din ansökan senast 2026-12-26.
Källa: Arbetsförmedlingen