Publiceringsdatum: 2026-04-07
Letar du efter möjligheter att arbeta inom data/it? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos ASTEK SWEDEN AB genom att arbeta som mjukvaruutvecklare. Om du vill arbeta heltid hos ASTEK SWEDEN AB, har de just nu en tjänst tills vidare som kan passa dig.
Platsen där jobbet finns ledigt är i Linköping. ASTEK SWEDEN AB har just nu ett ledigt jobb som mjukvaruutvecklare. Sök jobbet som mjukvaruutvecklare hos ASTEK SWEDEN AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast söndag den fjärde oktober 2026.
Vill du arbeta med tekniskt avancerad mjukvaruutveckling i C/C++ och vara med och bygga robusta system med höga kvalitetskrav? Vi söker nu en engagerad utvecklare i början av sin karriär som vill utvecklas tillsammans med erfarna kollegor i en professionell och trygg miljö.
I rollen som C/C++‑utvecklare kommer du att arbeta med utveckling, vidareutveckling och underhåll av mjukvara för kritiska och prestandakänsliga system. Du blir en del av ett agilt team där kvalitet, samarbete och teknisk nyfikenhet står i fokus.
Utveckling av mjukvara i C/C++. Analys, felsökning och optimering av kod
Samarbete med andra utvecklare, testare och systemingenjörer
Delta i kodgranskningar och tekniska diskussioner
Dokumentation av lösningar och funktionalitet
1–3 års arbetslivserfarenhet av utveckling i C/C++
Utbildning inom datateknik, mjukvaruutveckling eller motsvarande
God förståelse för mjukvaruarkitektur, datastrukturer och algoritmer
Erfarenhet av arbete i Linux‑miljö är meriterande
Mycket goda kunskaper i svenska och engelska, både i tal och skrift
Annat Vissa av våra kunder kräver att du genomgår och godkänns enligt vår tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. Vissa tjänster kan även kräva visst typ av medborgarskap.
Astek har alltid drivits av en stark upptäckarlust och en passion för teknikens möjligheter. Denna fascination utgör grunden för allt vi gör – vårt engagemang för innovation och produktutveckling, de långvariga kundrelationer vi bygger samt det värde vi skapar i varje uppdrag, varje dag. Hos oss får du möjligheten att utvecklas tillsammans med några av branschens mest kompetenta ingenjörer och tekniska experter.
Vi är ett företag där innovation, gemenskap och utveckling står i centrum. Hos oss får du möjligheten att arbeta med spännande och utmanande projekt i en arbetsmiljö där din kompetens och dina idéer värdesätts. Vi erbjuder:
En inspirerande arbetsplats där teknik och kreativitet möts.
Möjlighet att arbeta med ledande aktörer inom branschen.
Kompetensutveckling och karriärmöjligheter.
En företagskultur där vi har kul tillsammans och stöttar varandra!
Bra förmåner som t.ex. 5000kr i friskvård.
Vi uppmuntrar alla ingenjörer att söka oavsett kön, bakgrund eller livssituation.
Då är du varmt välkommen med din ansökan.
Vi rekryterar löpande, tveka inte med din ansökan och kontakta oss gärna om du har frågor.
Ansvarig rekryterare: Daniella Hernandez Mejl: Daniella.hernandez@astek.net
Vänligen notera att vi kan inte ta emot ansökningar via telefon eller mail enligt GDPR. Ansök via vår karriärsida.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | ASTEK SWEDEN AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5562274000 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Mjukvaruutvecklare |
| Yrkesområde | Data/IT |
ASTEK SWEDEN AB söker en person till denna tjänst som mjukvaruutvecklare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som mjukvaruutvecklare hos ASTEK SWEDEN AB skickar du in din ansökan senast 2026-10-04.
Källa: Arbetsförmedlingen
Nexer AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Linköping.
2026-04-24
Mer infoFriday Väst AB söker en person till tjänsten som mjukvaruutvecklare i Linköping.
2026-05-08
Mer infoUMS Skeldar Sweden AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Linköping.
2025-12-23
Mer info