Publiceringsdatum: 2026-10-27
Söker du efter ett jobb inom data/it-sektorn? Det är nu möjligt för dig att få jobb som systemarkitekt hos Academic Work Sweden AB. Academic Work Sweden AB söker någon som vill arbeta heltid under 6 månader eller längre. Kanske är det du?
Linköping är platsen där denna position är ledig. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos Academic Work Sweden AB i rollen som systemarkitekt så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Sista ansökningsdagen till jobbet som systemarkitekt hos Academic Work Sweden AB är söndag den tjugofemte april 2027.
Vill du starta din ingenjörskarriär i ett spännande bolag där du får utvecklas och samtidigt göra skillnad för sjukvården på riktigt? Är du tekniskt nyfiken, trivs i en roll med mycket kundkontakt och har ett intresse för molnlösningar och systemintegration? Då kan rollen som junior systemingenjör vara perfekt för dig!
I den här rollen blir du en del av ett kompetent ingenjörsteam som tillsammans drivs av att utveckla och förbättra framtidens e-hälsa och sjukvård, där du har ett nära samarbete med andra systemingenjörer, applikationsspecialister och projektledare. Din vardag präglas av spännande kundprojekt där du är med och anpassar, installerar, integrerar och uppgraderar den medicintekniska miljön. Problemlösning och teknisk felsökning en central del i ditt dagliga arbete, och vi ser därför att du är nyfiken med ett stort driv och en vilja att lära.
Du får en genomtänkt och trygg onboarding, och eftersom verksamheten växer snabbt ser dagarna olika ut, vilket skapar stora möjligheter för professionell utveckling.
Uppdraget inleds som ett konsultuppdrag via oss, med ambition att övergå till en anställning direkt hos kunden.
För denna process ber vi dig skicka in dina betyg från universitetet.
Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work.
Vi tillämpar löpande urval och kommer plocka ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Vid ansökan efterfrågas ett CV. Personligt brev använder vi inte som urvalsmetod och behöver därför inte bifogas. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Academic Work Sweden AB |
| Lön | Fast och rörlig lön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5565595450 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Systemarkitekt |
| Yrkesområde | Data/IT |
Academic Work Sweden AB söker en person till denna tjänst som systemarkitekt med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som systemarkitekt hos Academic Work Sweden AB skickar du in din ansökan senast 2027-04-25.
Källa: Arbetsförmedlingen