Publiceringsdatum: 2026-04-30
Letar du efter möjligheter att arbeta inom data/it? Vill du ta steget att arbeta som backend-utvecklare hos Academic Work Sweden AB? Nu har du möjligheten. Academic Work Sweden AB behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för 6 månader eller längre, ta en titt på denna jobbannons.
Denna tjänst finns tillgänglig i Linköping som är tjänsteorten. Företaget Academic Work Sweden AB erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som backend-utvecklare har de nu ett ledigt jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Bli en del av teamet hos Academic Work Sweden AB som backend-utvecklare genom att ansöka senast måndag den tjugonionde juni 2026.
Är du en erfaren pentestare som drivs av att säkra Sveriges mest kritiska infrastruktur? Vill du jobba i ett team där teknisk excellens kombineras med en prestigelös kultur? Knowit i Linköping växer och söker nu dig som vill göra skillnad på riktigt.
Knowit Cybersecurity & Law är Nordens mest spännande specialistbolag inom IT- och Informationssäkerhet samt digitaliseringsjuridik. Här blir du en del av ett nationellt team på 150 dedikerade säkerhetsspecialister. Som konsult hos Knowit i Linköping får du möjligheten att arbeta med allt från stora statliga myndigheter till innovativa privata bolag inom sektorer som energi, hälsa och finans. Du kommer ingå till det Nordiska IT- säkerhetsteamet som idag består av 14 personer. Du kommer också arbeta gränsöverskridande tillsammans med kollegor inom informationssäkerhet, juridik och säkerhetsskydd. Detta gör att du får möjlighet att utvecklas genom att lära av andra. Det kommer vara av stor vikt att du trivs i en roll där du arbetar strukturerat och enligt överenskommen tidsplan med hög kvalitet.
Här värderas din balans mellan arbetsliv och privatliv högt. Du kliver in i en miljö som präglas av öppenhet, jämställdhet och en vilja att ständigt utvecklas.
I rollen som senior pentestare har du ett stort eget ansvar. Du driver dina uppdrag självständigt – från första kundkontakt till slutrapportering. Dina arbetsuppgifter kommer bland annat vara att:
För denna roll är det en fördel att ha svenskt medborgarskap då många av uppdragsgivarna träffas av säkerhetsskyddslagen.
Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work.
Vi tillämpar löpande urval och kommer plocka ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Vid ansökan efterfrågas ett CV. Personligt brev använder vi inte som urvalsmetod och behöver därför inte bifogas. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Academic Work Sweden AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5565595450 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Backend-utvecklare |
| Yrkesområde | Data/IT |
Academic Work Sweden AB söker en person till denna tjänst som backend-utvecklare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som backend-utvecklare hos Academic Work Sweden AB skickar du in din ansökan senast 2026-06-29.
Källa: Arbetsförmedlingen
Academic Work Sweden AB söker en person till tjänsten som datasäkerhetsansvarig i Linköping.
2026-04-30
Mer infoEdZa AB söker en person till tjänsten som systemadministratör i Linköping.
2025-11-17
Mer infoAleris Sjukvård AB söker en person till tjänsten som kurator i Linköping.
2025-12-04
Mer info